Група електрощитового обладнання включає в себе шафи з пластику та металу, укомплектовані необхідними електричними приладами. Таке обладнання використовується при напрузі до 0,4 кВ та поєднує:

  • великогабаритні шафи для установки на підлогу;
  • поверхове обладнання;
  • ящики управління.

За правилами безпечної та комфортної експлуатації такі шафи і ящики необхідно встановлювати таким чином, щоб була можливість гарантовано зручно їх обслуговувати та забезпечувати працездатність електромережі.

Крім свого прямого призначення-отримання, розподілу та ведення обліку електричної енергії, щитові системи виконують важливу функцію, таку як захист електролінії під час стрибків, перевантажень електроенергії і замикань.

За правилами безпеки всі електричні контакти слід якісно ізолювати, тому дроти монтують на безпечній для людини висоті, а також в залежності від їх потужності встановлюється додаткове охоронне обладнання, кабелі ретельно ховають в землю, іноді використовуючи спеціальні ємності.

Електрощитове обладнання повинно виготовлятися в надійних формах: у вигляді щільно закритих ящиків, щитів, шаф, тощо. Крім правил забезпечення безпеки, сама система повинна бути максимально захищеною, тільки так можна убезпечити її від вандальних дій.

Наявність певних умов роботи обумовлює виготовлення різного електрощитового обладнання. Для використовуваних в приміщенні на виробництві шаф немає особливих вимог, що стосуються захисту від зовнішніх впливів. Якщо обладнання буде використовуватися під спеціальними навісами на вулиці, необхідно передбачити хороший захист від вологості та пилу.

Різноманітність електрощитового обладнання

За своїм прямим призначенням і певними технічними параметрами електрощитові системи діляться на кілька категорій, кожна з них має своє позначення:

Головні розподільні щити (ГРЩ)

Застосовуються для прийняття і подальшого поділу електричної енергії змінного струму і забезпечення безпеки електромережі від можливих замикань і стрибків.

Таке обладнання можна встановити як на підлозі, так і прикріпити до стіни. В основному ГРЩ використовують в якості додаткового харчування в разі виникнення аварії, для постачання енергією сигналізації на великих комерційних підприємствах. До складу системи входить розподільний, секційний і лінійний шафи.

Водно-розподільні пристрої (ВРП)

Це обладнання знайшло застосування в сфері отримання, контролю та розподілу електрики, при цьому гарантує збереження системи від перевантажень та перепадів напруги в електричній мережі. У конструкцію включені панелі одностороннього типу. При цьому обладнання буває багатопанельним і однопанельним.

Щитки квартирні (ЩК)

Виготовляються для прийняття і подальшого розподілу електроструму в межах квартири. Таке обладнання дозволяє вести облік витрат електричної енергії, захищає від витоків, стрибків і замикань, може бути розподільним або обліковим.

Залежно від структури ЩК можуть бути монтовані на стіну або в нішу стіни.

Щити та шафи автоматики (ША, ЩА)

Необхідні для контролю технологічної апаратури по запрограмованим моделям.

Панелі ЩО-70

Призначені для установки розподільних щитів, комплектації їх і збереження від перевантажень струму. У панелях встановлюються плавкі вставки і рубильники. Система являє собою зварні конструкції з металу, відрізняється високою надійністю.

Пункти розподільні (ПР)

Використовуються для розподілу струму і захисту від перевантажень. Таке обладнання призначене спеціально для житлових приватних будівель, невеликих громадських споруд, магазинів, офісних приміщень і т.д. ПР можуть бути використані для різних типів електромереж.

Щити розподільні, ввідні, ввідно-розподільні (ЩР, ЩРВ, ЩВР)

Призначені для прийняття, розподілу ресурсів з напругою 380/200 В, різкого відключення або підключення згрупованих електроланцюгів. Використовуються зазвичай на адміністративних або промислових спорудах.

Виготовляється подібне обладнання з міцної сталі, вважається максимально надійним і зручним.

Щити освітлення (ЩО, УОЩВ, ОЩВ, ОП)

Щити використовуються при номінальному струмі силою 6-120А. присутність в абревіатурі «в» свідчить про наявність в системі вбудованого вступного автомата, «У» – передбачає можливе розміщення в ніші.

При використанні такого обладнання слід дотримуватися необхідні кліматичні умови, температуру навколишнього середовища, відсутність в ній агресивних газів і парів у великих концентраціях. Місце для установки повинні бути не вологими, захищені від попадання різних рідин, впливу радіації, сильної тряски і т.д. робоче положення – вертикальне.

Щити і шафи управління вентиляцією (ШУВ, ЩУВ)

Необхідні для запуску вентиляційної системи, які працюють в двох режимах – автоматичному і ручному, володіють контрольними функціями. Залежно від призначення обладнання може комплектуватися елементами зарубіжних або вітчизняних виробників. Допускається установка на стіні.

Розподільні силові і силові щити (ЩС, ЗЩС)

Обладнання гарантує живлення напругою 200/380 В, використовується в малих вузлах для постачання житлових приміщень, промислових будівель – поверхів, виробничих невеликих приміщень офісів, заміських котеджів.

Щити для власних потреб (ЩСН)

Застосовуються для прийняття і ділення ресурсів від трансформаторів. Використовуються в системах, призначених для освітлення і в силових установках, необхідні для постачання енергією різних об’єктів, а також для забезпечення збереження обладнання від перепадів напруги.

Щити і шафи автоматичного введення резерву ЩАВР, ШАВР)

Незамінні при необхідності швидкого перемикання споживачів струму на додаткові генератори або акумулятори. Це обладнання необхідно в разі відсутності напруги в головному джерелі або його невідповідності потребам.

Щити станцій управління, щити управління (ЩУ, ЩУС)

Використовуються для контролю систем кондиціонування і вентиляції витяжного або припливного типу, стельовими лініями і т. д.

Щити обліку, розподільні (ЩУ, ЩРУ)

Впроваджуються на об’єктах виробничого та адміністративного значення для ведення обліку використання електрики в різноманітних приладах, системах і механізмах.

Робоча напруга 380/200 в.

Щити поверхові застосовують на поверхах в спорудах житлового та громадського типу, запобігаючи перевантаження струму, короткі замикання. Крім того вони дозволяють вести облік забезпечення приміщень даним видом ресурсу.

Щити безперебійного живлення (ЩБП)

Встановлюються в системах з живленням 24 В, застосовуються в основному для аварійних сигналізацій, мед. систем і т. д.

Зарядно-розрядні пристрої та щити (ЗРЩ, ЗРУ)

Призначені для отримання і ділення електричної енергії 24/12 в від випрямлячів, акумуляторів.

Особливості виготовлення

Щити електричні виготовляються в спеціалізованих компаніях і проходять сертифікацію. Співробітники таких виробництв повинні мати необхідну кваліфікацію і дозволяючі сертифікати.

Поставка щитів замовникам може здійснюватися в зібраному вигляді або за окремими складовими. Комплектація здійснюється на місці спеціалізованими компаніями. За умови дотримання необхідних вимог можливий самостійний монтаж обладнання.

При виборі електрощитового обладнання необхідно розуміти, що велика кількість виробників на ринку обумовлює наявність у продажу щитів, що не відповідають вимогам експлуатації.

Детальний опис і всі технічні характеристики кожної моделі можна подивитися в доданій виробником документації.